•  
   منبع خبر : 1005
   تعداد بازدید: 217
   کد: 212636
   تاریخ انتشار:
   ۱۴۰۰/۰۱/۱۴
   معاون خدمات شهری شهرداری مشهد خبرداد؛

   توسعه بیش از ۲۴۰۰ هکتار فضای سبز در کمربند سبز شمالی و جنوبی مشهد

   معاون خدمات شهری شهرداری مشهد در حاشیه سفر اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهور به مشهد، از توسعه ۲۴۰۰ هکتاری فضای سبز کمربند سبز شمالی و جنوبی این شهر، طی سالهای ۹۶ تا ۱۴۰۰ خبرداد.
   توسعه بیش از ۲۴۰۰ هکتار فضای سبز در کمربند سبز شمالی و جنوبی مشهد

    به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهد، مهدی یعقوبی با اعلام این خبر اظهار کرد: طی سال‌های اخیر توسعه موضوعات و اقدامات زیست‌محیطی در کلان‌شهر مشهد به‌عنوان یکی از مهم‌ترین اولویت‌های مدیریت شهری در نظر گرفته‌شده است که در این راستا پروژه‌های مختلف زیست‌محیطی اجراشده و بسیاری دیگر نیز در حال اجرا است.
   وی ادامه داد: دو کلان پروژه زیست‌محیطی که امروز با حضور معاون اول رییس جمهور رونمایی شدند، از کلان پروژه‌هایی هستند که نقش بسیار مهمی در آینده کلان‌شهر مشهد و بهبود وضعیت زیست‌محیطی این شهر خواهند داشت؛ چراکه در حقیقت، آینده تفرجگاهی این شهر و زیستگاه بسیار مناسبی را برای گونه‌های گیاهی و جانوری فراهم خواهند کرد.

   وی ادامه داد: یکی از قدیمی‌ترین معضلات زیست‌محیطی پیرامون شهر مشهد، تخلیه فاضلاب‌های خطرناک به رودخانه تاریخی کشف رود در شمال شهر مشهد بود، معضلی که پس از دهه‌ها بی‌توجهی، در آبان ۹۸ با همکاری دستگاه‌های اجرایی مختلف و به فرماندهی شهرداری مشهد برای رفع آن اقداماتی اساسی آغاز شد و در مدت‌زمان کوتاهی عملیات ساماندهی مسیر رودخانه شروع و در گام نخست عملیات اجرایی ساخت اولین و بزرگ‌ترین تصفیه‌خانه سپتاژ کشور با ظرفیت تصفیه روزانه ۳۰۰ الی ۴۰۰ تانکر فاضلاب سپتاژ آغاز گردید که بر اساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته در سال جاری به بهره‌برداری خواهد رسید.

   یعقوبی افزود: علاوه بر اقدامات انجام‌شده برای احداث این تصفیه‌خانه، همزمان ظرف مدت ۸ ماه مطالعات مهندسی رودخانه برای ۸۱ کیلومتر از رودخانه تهیه شد و اسناد اجرایی آن در حدفاصل پل شاهنامه تا تقاطع با کنارگذر شمالی در شرق به طول ۳۵ کیلومتر، به همراه درختکاری دو طرف رودخانه به‌عنوان کمربند سبز شمالی مشهد به مساحت بیش از 300 هکتار، با مبلغی بالغ بر 1440 میلیارد ریال تهیه و برای اجرا به پیمانکار واگذار گردید که از سمت تقاطع رودخانه کشف رود با پل شاهنامه در حال انجام است و تاکنون پیشرفتی ۱۵ درصدی داشته است.

   معاون شهردار مشهد ادامه داد: از سویی دیگر معضل تخریب ارتفاعات جنوبی و مشکلات ناشی از این اتفاق باعث شد تا مدیریت شهری طی سال‌های گذشته با نگاهی ویژه برای درختکاری و توسعه فضای سبز در آن اقدام نماید که در همین راستا از سال ۸۴ تا نیمه سال ۹۶، بیش از هزار و ۹۰۰ هکتار درختکاری در این محدوده انجام شد.

   وی افزود: اما از نیمه دوم سال ۹۶ با همتی مضاعف در راستای احیای ریه‌های حیاتی شهر مشهد و جلوگیری از دست‌اندازی سودجویان به طبیعت، توسعه‌ی کمربند سبز جنوبی شتاب بیشتری گرفت به‌گونه‌ای که از نیمه دوم سال ۹۶ تا پایان سال ۹۸ بالغ‌بر ۹۰۰ هکتار توسعه فضای سبز با کاشت بیش از ۳۷۰ هزار اصله درخت در این عرصه‌ها صورت گرفت.

   یعقوبی افزود: این توسعه با استفاده از روش‌های آبخیزداری، احیای ۱۵ چشمه در ارتفاعات جنوبی و کاشت گونه‌های بومی و کم‌نیاز و در راستای حفظ و تقویت اکوسیستم موجود در این محدوده صورت گرفت.

   وی ادامه داد: با آغاز سال ۹۹ توسعه عرصه‌های سبز در این محدود وارد فاز جدیدی شد؛ برنامه‌ریزی برای توسعه ۱۲۰۰ هکتار درختکاری در کمربند سبز جنوبی باهدف ایجاد بستری مناسب برای احیای گونه‌های گیاهی و جانوری و کاهش معضل آلودگی هوا صورت پذیرفت که از اواخر سال گذشته آغاز شد، و با سرعتی مناسب تداوم دارد و تاکنون پیشرفتی ۲۵ درصدی داشته است و بر اساس برنامه‌ریزی صورت گرفته در سال جاری به اتمام خواهد رسید.

    

   تعداد بازدید: 217
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   ارزیابی
   امتیاز کسب شده در ارزیابی:
   ارزیابی این مورد:
   1 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
  • مناطق
   بهسازی مسیرهای دوچرخه منطقه 5 بهسازی مسیرهای دوچرخه منطقه 5
   اجرای پروژه پیاده روسازی در بولوار خادم الشریعه منطقه 10 اجرای پروژه پیاده روسازی در بولوار خادم الشریعه منطقه 10
   کسب مقام دوم منطقه 2 درحوزه درآمدی کسب مقام دوم منطقه 2 درحوزه درآمدی
   راه‌اندازی کارناوال نیمه شعبان در خیابان‌های اصلی منطقه یک راه‌اندازی کارناوال نیمه شعبان در خیابان‌های اصلی منطقه یک
   فضا آرایی عیدانه و مناسبتی سطح منطقه یک در آستانه جشن نیمه شعبان فضا آرایی عیدانه و مناسبتی سطح منطقه یک در آستانه جشن نیمه شعبان
   چند رسانه ای
   آخرین اخبار کرونا ویروس
   از توزیع غذای گرم تا سازماندهی کمک ها در توزیع خدمات و امکانات از توزیع غذای گرم تا سازماندهی کمک ها در توزیع خدمات و امکانات
   توزیع ۱۱ هزار بسته معیشتی در روزهای کرونا توزیع ۱۱ هزار بسته معیشتی در روزهای کرونا
   توزیع مستمر ماسک و محلول در بین تاکسیرانان توزیع مستمر ماسک و محلول در بین تاکسیرانان
  • تبلیغات

     


 

کلیه حقوق این سایت متعلق به مدیریت روابط عمومی و بین الملل شهرداری مشهد بوده و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد .